Eredeti cikk:
Mi történt az arannyal?
Írta:
Olvasási idő:
Eredeti megjelenés ideje:
Forrás:
A következőket gondolom. 2012 harmadik negyedévében az arany ára felment unciánként 200 dollárra, amikor a Fed ismét elkezdte azt sugallni, hogy hamarosan megkezdi a pénzügyi könnyítés (QE3) harmadik fázisát. Amikor azonban az arany ára nem emelkedett tovább, még azután sem, hogy a pénzügyi könnyítés szeptemberben megkezdődött – és különösen amint az arany elkezdett lefelé mozdulni még a hónapos nagyságú és év végére 85 milliárd dollárnyira duplázott pénzügyi könnyítés ellenére is – az aranybefektetők kezdtek nagyon idegesek lenni. A QE 3 valóban nagy tőzsdei lendületet generált, sőt, még az otthonok árai is emelkedtek, az arany ára azonban gyengült. Így visszatekintve egészen bizonyosnak tűnik, hogy a tőzsdei fellendülés pénzt vont ki az aranyból, amint számos befektető kivette a pénzét az arany ETF-jeiből és átirányította tőkébe.
A tény, hogy az arany ára képtelen volt emelkedni miután a QE3 kiteljesedett, letörte a kedélyeket, és megteremtette a feltételeit egy ádáz eladási hullámnak, melyre a múlt héten került sor. Azonban ha az elmúlt kevesebb mint tíz évet tekintjük, az arany ára több mint meghatszorozódott, a 2002-es unciánkénti 300 dollárról 1900 dollárra emelkedett 2011 végére. Ezalatt spekulánsok nagy számban ugrottak be irreális elvárásokkal, hogy majd gyors vagyonra tesznek szert. Az arany tehát megérett egy komoly korrekcióra.
Számos befektetési bank érezte az arany kiszolgáltatottságát, és eladásra állították javaslatukat – miután kétségtelenül maguk számára is hatalmas short pozíciókat biztosítottak be. Ezután a lapok kezdték hírül adni a múlt héten, hogy a Ciprusi központi bank kilátásba helyezte tíz tonna arany értékesítését, hogy enyhítsen saját banki válságán. Úgy tűnik, ez volt az a szalmaszál, mely alatt megrogyott a teve. Pánikszerű eladás indult meg. Ezen a ponton könnyen elképzelhető, hogy a Fed, amelyet fenyeget az arany emelkedése, adott még egy lökést a lejtmenetnek. Április 12-én pénteken és április 15-én hétfőn az arany az 1983 óta látott legkomolyabb 2 napos eladási hullámát élte meg.
Jelenleg az arany ára 23 százalékkal elmarad a szeptemberitől, és 28 százalékkal alacsonyabb, mint 2011-es történelmi csúcs.
A piacot azonban a múlt heti esés hirtelensége sokkolta leginkább. Kis és nagybefektetőket egyaránt érzékenyen érintette az esemény. A Financial Times azt jelentette, hogy John Paulson milliárdos hedge fund menedzser maga is másfél milliárd dollárt veszített eddig a saját aranybefektetésein.Akkor most mit is tegyünk? Lehetséges, hogy az arany ára tovább fog esni? Igen, könnyen meglehet. Nagy számban vannak azok a befektetők, akiknek a lélegzete elállt. Azok, akik margin-ra vettek aranyat, eladni kényszerültek, vagy fognak kényszerülni. Mások, akik abban hittek, hogy az arany ára csak felfelé mehet, most már többet tudnak. Az aranyba vettett hit hatalmas ütést kapott. Évekbe telhet, míg a bizalom visszaáll. Ezért az arany árának további esését nem lehet kizárni.
Azt ugyanakkor nem szabad elfelejtenünk, hogy az elképesztő mértékű papírpénz nyomtatás a kormány-politika legfőbb eszköze a globális gazdasági válság megoldására. Mind a Fed, mind pedig a Bank of England, illetve a Bank of Japan agresszívan nyomtatják a pénzt a kormány adósság fedezésére. Az Európai Központi Bank korlátlan likviditással biztosítja az európai bankok finanszírozását. Világszerte számos más központi bank pedig nagyarányú pénznyomtatást folytat, hogy saját valutája értékét manipulálja a valutaváltási tartalékok felhalmozásán keresztül. Egy eddig még soha nem látott mértékű, globális jelenség, olyan központi banki duhajkodás zajlik, amely úgy tűnik a papír pénz értékét továbbra is ingadozásban tartja a fix piaci eszközökkel, mint például az arannyal vagy a termőfölddel szemben, egészen addig, amíg a pénznyomtatási tivornyázás folytatódik – és amint azt a jelenlegi helyzet mutatja, ennek a folyamatnak egyelőre nem látni a végét.
Összefoglalva tehát, az én véleményem az aranyról, mint befektetésről, a következő.
Hiszem, hogy a befektetőknek általában szélesen diverzifikált portfóliót kellene tartaniuk, melynek részeként ésszerű aranyba is fektetni, a legtöbb esetben. Hiszem, hogy az arany ára idővel ismét emelkedni fog, annak ellenére, hogy nem csodálkozom, ha rövid távon további esést fogunk tapasztalni. Ne feljtsük el, én is tévedhetek ezzel kapcsolatban. Senki nem tudja bizton megjósolni, mit hoz a jövő – sem az utca átlagembere, sem a milliárdos hedge fund menedzser, sem én. Mindenkinek a pénzügyi helyzete egyedi, és mindenkinek saját magának kell vállalnia a felelősséget a befektetési döntéseiért. Az arany legfőbb hátránya, hogy nem generál cash flow-t. Emiatt az én személyes véleményem, hogy elsősorban biztosításként kell tekinteni rá, nem pedig mint nyugdíj-előtakarékosságra. Mindennek ellenére ez egy olyan biztosítási terv, mely jelenleg is és a jövőben is az én befektetési tervem része marad. Az, hogy az ön befektetésének részét képezi-e, egy olyan döntés, melyet Önnek kell meghozni.
Tanulj a pénzről, a pénz kezeléséről a Tudásbázisban található videók segítségével.